Naar de inhoud
Spelregelwijzer Zoek een spel

Dit is het spiekbriefje van Mikado: een samenvatting van één pagina in onze eigen woorden. Het is niet het regelboek van de uitgever; de volledige uitleg met alle discussiepunten staat op de spelpagina.

Alle regels van Mikado

Bewaren als pdf? Kies in het printvenster "Opslaan als pdf" als printer.

Mikado: spelregels in het kort

Spelers: 2-6 spelers Leeftijd: 7+ jaar Speelduur: 10-20 min

In het kort

  • Houd alle stokjes in één vuist rechtop op tafel en laat ze los.
  • Raap één stokje tegelijk op. Beweegt er een ander stokje, dan is je beurt voorbij.
  • Zolang er niets beweegt, mag je doorgaan.
  • Heb je de mikado, dan mag je die als hulpstokje gebruiken.
  • Klassieke set: 41 stokjes, samen 170 punten.
  • Zijn alle stokjes op, dan telt iedereen zijn punten. De hoogste score wint.

Dit heb je nodig

  • een mikadospel: in de klassieke set 41 houten stokjes met gekleurde ringen
  • een gladde tafel of vloer
  • pen en papier voor de punten

Een beurt

  1. Kies een stokje
  2. Raap het op zonder iets te bewegen
  3. Gelukt? Ga door
  4. Gebruik de mikado als hulp
  5. Beweegt er iets, dan stop je
  6. De volgende speler

Einde

De ronde is afgelopen als alle stokjes zijn opgeraapt. Iedereen telt de punten van zijn stokjes en schrijft ze op. Speel je één ronde, dan wint de hoogste score. Speel je er meer, dan begint elke ronde een andere speler en wint wie na de afgesproken rondes het hoogste totaal heeft. Bij een gelijke stand wint volgens de Duitse regels wie de meeste stokjes heeft; is ook dat gelijk, dan speel je een extra ronde.

Voorbereiding

  1. Kies een gladde tafel of een gladde vloer en ga er met zijn allen omheen zitten.
  2. Kijk op het regelblad van je eigen set welke kleurcode hoeveel punten waard is. Dat is niet bij elke uitgever hetzelfde.
  3. Spreek af of je doorspeelt op dezelfde hoop of dat elke speler opnieuw werpt, en hoeveel rondes je speelt.
  4. Spreek af wie begint. De regelbladen schrijven daar niets over voor; in een volgende ronde begint een andere speler.
  5. De eerste speler neemt alle stokjes in één hand, zet de vuist op tafel met de stokjes rechtop en opent de hand in één keer. De stokjes vallen in een kring door elkaar.
  6. Ligt de worp er onspeelbaar bij, dan mag hij worden overgedaan.

De stokjes in de klassieke set

StokjeKleurcodeAantalPunten per stuk
Mikadospiraal (zwart of blauw)120
Mandarijn3 ringen: blauw, rood, blauw510
Bonze5 ringen: rood, blauw, rood, blauw, rood55
Samoerai3 ringen: rood, groen of geel, blauw153
Koelie2 ringen: rood, blauw152

Puntentelling

StokjePunten per stukKlassiek (41 stokjes)SubtotaalKleine set (31 stokjes)Subtotaal
Mikado20120120
Mandarijn10550550
Bonze5525525
Samoerai315451030
Koelie215301020
Totaal4117031145

De vragen op een rij

Hoe werkt de puntentelling bij mikado?

Elk stokje dat je foutloos hebt opgeraapt, levert zijn waarde op. In de klassieke set van 41 stokjes is de mikado 20 punten waard, een mandarijn 10, een bonze 5, een samoerai 3 en een koelie 2, samen 170 punten. Sets en tellingen verschillen per uitgever, dus het regelblad in je eigen doos gaat voor.

Spelregelwijzer: samenvatting in eigen woorden door Redactie Spelregelwijzer, gecontroleerd op 13 oktober 2026. Van dit spel bestaat geen officiële versie; de regels verschillen per groep. Dit is niet het officiële regelboek. Bij twijfel gaan de regels van de uitgever of de bond voor.